II Wojna Światowa i ruiny w Klekotkach
Do 1945 r. majątek młyński w Klekotkach obejmował pięć zabudowań, m.in. Dom Młynarza połączony ze starszym budynkiem produkcyjnym młyna oraz wolnostojącą oborę. Mieszkało tu siedemnaście osób.
23 czerwca 1945 armia radziecka napadła na wieś i złupiła posiadłość a mieszkańców przesiedliła do pobliskich Skowron. Na szczęście zabudowania młyńskie w trakcie wojny nie zostały zniszczone.
Po wojnie było wielu gospodarzy młyna, ale warto wspomnieć Iwaszkiewicza, który przybył wraz z żoną i córką do Klekotek znad Buga. Każdy mógł liczyć na jego pomoc, był duszą towarzystwa, grał na akordeonie i integrował przybywających tu z różnych stron osadników, także z Akcji „Wisła”. Iwaszkiewicz szybko uruchomił młyn, w którym wprawdzie nie mielono zboża na mąkę, ale śrutę dla zwierząt.
Wprowadził wiele udogodnień dla mieszkańców wsi, między innymi zagospodarował miejscową kuźnię na ogólnodostępną łaźnię (banię), cieszącą się powodzeniem u pierwszych osadników. Uruchomił również piłę napędzaną wodą z młyna.
Kolejni gospodarze doprowadzili zabytek do ruiny, budynek Stajni, Młyna oraz Domu Młynarza był częściowo rozebrany, piwnice do ¾ ich wysokości zalewała woda.