Jak się przygotować do masażu? Praktyczny poradnik

Featured - slides

Jak się przygotować do masażu? Praktyczny poradnik

Masaż to świetny sposób na relaks, odprężenie i wyciszenie, a niektóre rodzaje tego zabiegu mogą też przynosić ulgę w różnych dolegliwościach. Zdarza się jednak, że zwłaszcza osoby planujące pierwszy masaż zastanawiają się, czy do zabiegu należy się jakoś przygotować? W naszym artykule rozwiewamy wątpliwości!

Jak przygotować się do masażu? Podstawowe zasady

Masaże cieszą się coraz większą popularnością jako zabiegi relaksacyjne, którym poddajemy się dla przyjemności. Niosą one ze sobą liczne korzyści – redukują napięcie i bóle mięśniowe, poprawiają krążenie, łagodzą stres, ujędrniają skórę i pozytywnie wpływają na samopoczucie. I choć w miastach czy destynacjach turystycznych powstają kolejne gabinety SPA, salony masażu i centra odnowy biologicznej, wiele osób wciąż ma wątpliwości nie tylko, jak się ubrać do SPA, ale także jak się należy przygotować i w co najlepiej się ubrać.

Co do zasady masaż nie wymaga specjalnego przygotowania – warto jednak poznać podstawowe zalecenia, z którymi zapewnisz sobie maksymalny komfort podczas zabiegu. Istotnym aspektem jest przede wszystkim higiena. Przed masażem powinno się wziąć ciepły prysznic – w domu lub już w samym gabinecie, co jest możliwe w większości tego typu miejscu. Prysznic usuwa pot i brud, a dodatkowo rozgrzewa i rozluźnia mięśnie oraz zmiękcza skórę, dzięki czemu staje się bardziej podatna na działanie podczas zabiegu. W wielu gabinetach klienci mogą skorzystać z prysznica bezpośrednio przed masażem.

Bez względu na to, czy wybierasz się na masaż klasyczny, relaksacyjny czy inny, pamiętaj też, by przed zabiegiem zrezygnować z obfitych posiłków. Jako że masaż najczęściej jest wykonywany w pozycji leżącej, może to wywoływać dyskomfort i mdłości, które skutecznie utrudniają odprężenie się i czerpanie przyjemności z masażu. Najpóźniej 1,5 godziny przed planowanym zabiegiem można zjeść lekki posiłek, który nie obciąży nadmiernie układu trawiennego. Jeśli obawiasz się, że po zabiegu dopadnie Cię głód, zabierz ze sobą przekąskę do zjedzenia po zabiegu. Warto przynieść ze sobą również wodę, która pozwoli Ci uzupełnić płyny po masażu.

Istnieją jednak różne rodzaje masażu – nie tylko masaż relaksacyjny i klasyczny, ale też masaż tajski czy masaż sportowy. W zależności od specyfiki danego zabiegu i wykorzystywanej techniki pracy, mogą więc obowiązywać inne zalecenia dotyczące przygotowania. Przykładowo planując masaż leczniczy, mogą być Ci potrzebne wyniki określonych badań. Z kolei zabiegi obejmujące konkretną część ciała, takie jak masaż twarzy, przynoszący rozluźnienie mięśni i dotlenienie tkanek, wymaga wcześniejszego dokładnego oczyszczenia skóry. Niekiedy wykonywany jest także peeling.

Jeśli zastanawiasz się, czy Twój rodzaj masażu wymaga konkretnego przygotowania, skontaktuj się z gabinetem lub samym masażystą, by uzyskać wszelkie niezbędne informacje. W Klekotki Sento SPA chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące zarówno przygotowania, jak i przebiegu masażu.

Jak się ubrać na masaż?

Podczas standardowego masażu klasycznego i większości najpopularniejszych zabiegów, osoba masowana pozostaje jedynie w bieliźnie, a jej ciało okrywane jest dużym ręcznikiem. Salony i gabinety SPA dostarczają jednorazowe kapcie czy specjalną jednorazową bieliznę na czas trwania zabiegu, dlatego nie musisz nic ze sobą zabierać. W niektórych przypadkach wystarczy odsłonić aktualnie masowane partie ciała – gdy zabieg skupiony jest na określonych jego częściach. Wybierając się na masaż, warto jednak postawić na swobodny, komfortowy i niekrępujący ruchów strój. Takie ubranie nie tylko zapewnia maksymalną wygodę, ale też bez problemu włożysz je po zabiegu, gdy Twoje ciało będzie pokryte olejkami lub innymi kosmetykami.

Przeciwwskazania do masażu – kiedy nie powinno się korzystać z zabiegu?

Mimo wielu niekwestionowanych zalet masażu, nie wszyscy mogą poddawać się tego rodzaju zabiegom – z masażem relaksacyjnym włącznie. Istnieją pewne przeciwwskazania do masażu, które obejmują przede wszystkim:

  • przerwanie ciągłości skóry (również po zabiegach chirurgicznych),
  • ostre stany zapalne skóry i zmiany skórne,
  • choroby nowotworowe,
  • stany gorączkowe,
  • zmiany zakrzepowe,
  • nadciśnienie,
  • miażdżyca,
  • żylaki,
  • tętniaki,
  • infekcje.

Przeciwwskazaniem do standardowych zabiegów jest także ciąża. Niektóre gabinety przygotowują jednak oferty dla kobiety w ciąży, które umożliwiają im korzystanie z dobroczynnego, kojącego wpływu masażu relaksacyjnego, przygotowanego specjalnie z myślą o nich, który można wykonywać bez obaw o zdrowie zarówno przyszłej mamy, jak i maluszka.

Jeśli masz wątpliwości, czy możesz skorzystać z danego zabiegu, skonsultuj się z lekarzem lub masażystą. Przed pierwszą wizytą w gabinecie masażu często wypełnia się też krótką ankietę, która pozwala ocenić stan zdrowia i występowanie ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu.

 

Powróć do bloga

3 powody aby wybrać Nasz Hotel

Wnętrza naszych pokoi zaskakują różnorodnością.

Budynki nawiązują architekturą do osady młyńskiej, a pokoje aranżowane są w stylu dalekowschodnim, kolonialnym, rustykalnym lub art deco.

Dla tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą, stworzyliśmy coś wyjątkowego. Własna przestrzeń i niezwykle komfortowy wypoczynek w kameralnych domkach tuż przy lesie i jeziorze.

Nasze Sento SPA to obiekt otulony deskami oryginalnej, warmińskiej stodoły, która została zrekonstruowana i postawiona na skarpie obok budynków zabytkowego młyna i dworu.

Oferujemy zabiegi, które czerpią ze źródeł japońskiej tradycji - kąpieli ofuro, gorących źródeł onsen oraz naturalnych rytuałów pielęgnujących twarz i ciało.

Korzystamy z najwyższej jakości produktów i przetestowanych kosmetyków, a nasi terapeuci proponują zabiegi dopasowane do życzeń i potrzeb gości.

Czerpiemy z bogactwa mazurskiej natury, oferując naszym gościom pobyt w miejscu oddalonym od miejskiego zgiełku.

Sielska atmosfera pomaga odnaleźć spokój, wspiera regenerację i odpoczynek.

Klekotki to przyroda na wyciągnięcie ręki, sezonowe składniki, z których korzystamy w kuchni i niezakłócona niczym cisza.

Oferty